گردشگری ابزاری موثر در مقابله با ایران‌هراسی است

عبدالکریم صادق‌دوست در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا به ضرورت بهره‌مندی از ابراز گردشگری برای مقابله با ایران‌هراسی اشاره کرد و گفت: زمانی که یک گردشگر به ایران می‌آید و آثار و تمدن قدیم و فرهنگ کنونی کشور و ملت ما را می‌بیند، متوجه می‌شود ایران کشوری بزرگ، متمدن و صاحب فرهنگ است، و هنگامی که از ایران باز می‌گردد اطلاعات و افکارش نسبت به ایران تصحیح خواهد شد.

وی گفت: تولید محتوای دقیق برای معرفی بهتر و بیشتر ظرفیت‌های فرهنگی و برگزاری رویدادهای مرتبط با تاریخ و تمدن ایران، فرهنگ ایرانی و ایرانیان در مقابله با ایران‌هراسی و اسلام‌هراسی بسیار موثر است.

رئیس گروه کمیسیون ملی آیسسکو در ایران اظهار داشت: با معرفی صحیح ایران می‌توان مقابل تبلیغات منفی بر ضد کشور و ایران‌هراسی ایستاد و نمایشگاه گردشگری جهان اسلام که قرار است در خرداد ماه در تهران برگزار شود یکی از همین ابزارهای مهار و کاهش ایران هراسی است.

نخستین نمایشگاه گردشگری جهان اسلام (IWTE) با هدف معرفی ظرفیت‌های گردشگری کشورهای جهان اسلام و تقویت ارتباط فعالان و کسب‌وکارهای این حوزه به مدت سه روز از ١٧ تا ٢٠ خرداد ١۴٠١ در مجتمع نمایشگاهی شهر آفتاب برگزار می‌شود.

گردشگری ابزاری موثر در مقابله با ایران‌هراسی است

ضرروت یک پایگاه قدرتمند و موثر برای ثبت و معرفی میراث جهان اسلام

صادق‌دوست درباره پرونده ورزش‌های سنتی و بازی‌های بومی ایران توسط وزارت ورزش و جوانان برای ثبت در آیسسکو، اظهار داشت: هدف از ثبت این ورزش‌ها و بازی‌ها سنتی که در گروه میراث ناملموس ایران قرار می‌گیرند، شناساندن هویت این ورزش ها به دنیا است که اکنون در روند ثبت قرار دارد و ما در حال پیگیری هستیم و هر زمان نهایی شد، اعلام کنیم.

وی با تاکید بر اینکه کشورهای اسلامی می‌توانند آثار فرهنگی و تاریخی ملموس و ناملموس خود را در آیسسکو ثبت کنند، گفت: حدود یکسال پیش پرونده چند بازی‌ سنتی توسط وزارت ورزش وجوانان برای ثبت در آیسسکو تحویل ما شد که روند ثبت آن در آیسسکو در حال پیگیری است.

رئیس گروه کمیسیون ملی آیسسکو در ایران با بیان اینکه مرکز ثبت آثار سازمان آیسسکو (سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی جهان اسلام – ICESCO) تشکیل و رسمیت پیدا کرده است، گفت: این مرکز فعالیتی مشابه با یونسکو دارد و در اصل در رقابتی سالم با یونسکو شروع به ثبت آثار میراث فرهنگی کشورهای اسلامی کرده است، زیرا این آثار متعلق به امت اسلامی است. آیسسکو تلاش می‌کند به کشورهای اسلامی کمک کند تا یک پایگاه قدرتمند و موثر برای ثبت و معرفی میراث جهان اسلام داشته باشند.

صادق‌دوست گفت: ثبت آثار میراث‌فرهنگی کشورهای اسلامی یک حرکت و ابتکار جدید از طرف آیسسکو است و به هیچ وجه پیش‌نیاز این کار، ثبت آثار در یونسکو نیست، اما کشورهای اسلامی می‌توانند علاوه بر ثبت آثار خود در یونسکو،  پرونده‌های آثار خود را تدوین و برای ثبت به سازمان آیسسکو نیز ارائه کنند.

«ثبت جهانی میراث جهان اسلام هم به دو دسته میراث ملموس و ناملموس تقسیم شده‌اند که هر کدام در طبقه خود قرار می‌گیرد. کشورهای اسلامی در هر دو بخش پرونده آثار را تدوین و به آیسسکو  ارسال می‌کنند تا ثبت شود. از ایران تاکنون ۱۰ اثر ثبت شده است که سال گذشته پنج اثر منظر فرهنگی قلعه الموت، مجموعه آرامگاهی شیخ احمد جام (جامی)، مجموعه تاریخی بسطام، منظر فرهنگی ماسوله و گنبد علویان همدان، به عنوان فهرست میراث جهان اسلام ثبت شد»

رئیس گروه کمیسیون ملی آیسسکو در ایران گفت: متاسفانه با اینکه ۶صاحب آثار میراث‌فرهنگی و تمدنی جهان، از کشورهای اسلامی هستند، اما کشورها عموما صنعتی و پیشرفته از فرصت اقتصادی جاذبه‌ها و ظرفیت‌های آنها بهره‌برداری می‌کنند.‌ کشورهای اسلامی باید این هویت را با ذکر عنوان دقیق آثار و میراث خود  شناسایی، تعریف و ثبت کنند و برای ثبت در میراث فرهنگی جهان اسلام، به آیسسکو معرفی کنند.

درباره ی nkpf5r58987

مطلب پیشنهادی

اولین واکنش رنار پس از تمدید قرارداد با عربستان/ آمده‌ام که اینجا بمانم

به گزارش ایرنا، تیم فوتبال عربستان با سرمربیگری هروه رنار، موفق شد در گروهی که …