کُشتی گیلان محروم از زیرساختهای مناسب

به گزارش ایرنا، کشتی در ورزش کشور جایگاه ویژه ای دارد و از آن به عنوان ورزش نخست کشور نام برده می شود که در استان گیلان نیز علاقه مندان بسیاری داشته و در حوزه ورزش های بومی محلی نیز کشتی جایگاهی ویزه دارد. با این حال این رشته در گیلان از امکانات و زیرساختهای نامناسبی برخوردار است و حتی در رشت که مرز این استان است و ورزشکاران زیادی در آن فعالیت دارند، از داشتن خانه کشتی محروم است.

این در حالی است که گیلان از دیرباز در رشته کشتی در هر ۲ بخش آزاد و فرنگی، چهره های شاخصی را به ورزش کشور معرفی کرده و ستاره های زیادی از این استان با دوبنده تیم ملی در مسابقات آسیایی، ، جهانی و بین‌المللی افتخارآفرینی کردند.

ابراهیم مهربان ، فردین معصومی ،  محمد محبی ، قاسم ذبیحی، حسین اسماعیل پور، حسین نیک نژاد ، محمد نیک نژاد، جمشید نوشاد و رضا علی اصغری از چهره های شاخص کشتی استان گیلان طی چند دهه اخیر هستند که افتخاراتی را نصیب ورزش گیلان و کشور در رشته کشتی کردند و به طور حتم کشتی گیران دیگری نیز می توانند در این لیست قرار گیرند. 

از سوی دیگر هم اکنون نزدیک به چهار هزار ورزشکار گیلانی به صورت سازمان یافته در رشته کشتی فعالیت دارند. علاوه بر این گیلان از ۱۶۰ مربی و ۴۰ دوار در رشته کشتی برخوردار است که از این تعداد سه داور دارای درجه بین‌المللی هستند.

درخشش کشتی‌گیران گیلانی با وجود زیرساختهای نامناسب

با این وجود هم اینک این استان از زیرساختهای مناسب در این رشته ورزش محروم است و گرچه طی یکی ۲ سال اخیر با روی کار آمدن هیات جدید، اقداماتی در توسعه زیرساختها انجام شده اما این کافی نیست چون اکثر شهرستانها در گیلان فاقد زیرساخت مناسب در این رشته ورزشی هستند.

این در حالی است که در پانزدهمین دوره مسابقات بین‌المللی کشتی فرنگی جام شاهد که با حضور ۱۵۰ کشتی‌گیر رده سنی جوانان از استانهای مختلف به همراه کشتی گیرانی از کشورهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان در رشت برگزار شد، کشتی‌گیران گیلانی با درخشش خود توانستند موفق به کسب یک مدال نقره و سه مدال برنز در این دوره از مسابقات شوند.

مهدی احدی کشتی‌گیر شایسته گیلان که یکی از امیدهای این استان برای حضور در تیم ملی است، در وزن ۵۵ کیلوگرم توانست پس از کشتی‌گیری از کشور ارمنستان عنوان نایب قهرمانی و مدال نقره رقابتهای بین‌المللی جام شاهد را کسب کند.

 همچنین سیدمرصاد یحیی‌پور دیگر کشتی‌گیر گیلانی حاضر در مسابقات بین‌المللی جام شاهد در وزن ۷۲ کیلوگرم موفق به کسب مدال برنز شد، محمدرضا الله بداشتی نیز در وزن ۸۲ کیلوگرم روی سکوی سوم قرار گرفت تا مدال برنز این وزن نیز به گیلان اختصاص یابد و مهدی علی‌پور دیگر کشتی گیر گیلانی در وزن ۶۰ کیلوگرم پس از کشتی‌گیران ارمنستانی ، صاحب مدال برنز شد.

برگزاری این مسابقات محک بسیار خوبی برای کشتی‌گیران گیلانی بود چون آنان توانستند با زبده‌ترین کشتی‌گیران ایران و همچنین با کشتی‌گیران کشورهای ارمنستان و جمهوری آذربایجان روبرو شوند که این آزمون بسیار خوبی برای کشتی‌گیران جوان گیلانی بود.

این موفقیتها در حالی حاصل شد که سالن های کشتی در گیلان به خصوص در مرکز این استان از امکانات محدودی برخودار است اما با تلاش و همت مربیان و کشتی گیران، این رشته هموراه در سطح کشور و در مسابقات مختلف صاحب عنوان و مقام می‌شود.

مدال آوری با حداقل ها

یکی از مربیان کشتی فرنگی گیلان به مشکلات این رشته در استان اشاره و در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مسئولان هیات جدید زحمات زیادی می‌کشند اما این کافی نیست و همه باید با هم متحد شویم تا مشکلات ما کاهش یابد.

عظیم سیرتی افزود: گرچه هیات استان با قدرت به کار خود ادامه می‌دهد و برای حضور در مسابقات مختلف قهرمانی کشور، امکانات اولیه را برای تیمها به خصوص برای اعزام ها آماده می‌کنند، اما متاسفانه در رشت رئیس هیات نداریم و مجبوریم تمام مشکلات خود را به هیات استان بازگو کنیم که این هم یکی از معضلات این رشته در مرکز استان بشمار می‌رود.

وی که سه کشتی‌گیرش در مسباقات جام شاهد مدال کسب کردند، ادامه داد: از سوی دیگر امکانات ما در سالن های کشتی مناسب نیست و ما حتی با کمبود آدمک و کیسه برای تمرینات مواجه هستیم.

وی که از سال ۷۱ در کشتی فعالیت دارد و به مدت ۱۲ سال به عنوان مربی به کشتی گیران آموزش می‌دهد، بیان کرد: یکی دیگر از معضلات کشتی‌ در رشت، نداشتن خانه کشتی است که امیدواریم این معضل به زودی برطرف شود چون یکی از اساسی ترین نیازها، داشتن خانه کشتی است.    

این مربی کشتی فرنگی گیلان، عدم برگزاری لیگ استانی را دیگر مشکل این رشته در این استان عنوان کرد و گفت: اگر لیگ استانی برگزار شود و همچنین اردوهای مشترکی با استانهای همجوار داشته و مسابقات بیشتری را در طول سال برگزار کنیم، بی‌شک کشتی گیلان رشد بیستری خواهد کرد و کشتی‌گیران زبده بیشتری از این استان به کشور معرفی می‌شوند. 

جای خالی همیشگی امکانات 

یکی از کشتی‌گیران گیلانی مدال آور مسابقات بین المللی جام شاهد نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به وضعیت این رشته در این استان اشاره و اظهار داشت: ما با کمترین امکانات در مسابقات کشور حضور می‌یابیم و مقام کسب می‌کنیم.

مهدی علیپور که مدال برنز مسابقات جام شاهد را کسب کرد، ادامه داد: ما در سالن ها با کمبود تجهیزات از قبیل آدمک ، طناب سقفی، بارفیکس و سایر ملزومات مواجه هستیم که انتظار داریم مسئولان ورزش در این خصوص نگاه ویژه‌ای به کشتی داشته باشند.

وی که با ۲۰ سال سن حدود ۱۳ سال در کشتی فعالیت دارد، ادامه داد: همچنین شهرستان رشت حداقل به یک خانه کشتی نیاز دارد و گرچه پایگاه قهرمانی در این شهر وجود دارد، اما نیاز اساسی مرکز گیلان، داشتن خانه کشتی است تا کشتی‌گیران مکان مناسبی را برای تمرینات داشته باشند.

نایب قهرمان اسبق کشتی فرنگی نوجوانان کشور بیان کرد: همچنین از سوی مسئولان هیات کشتی انتظاز داریم که قهرمانان را فراموش نکنند و یکی از نیازهای ما برای اینکه بهتر و با قدرت بیشتری در مسابقات مختلف حضور یابیم، داشتن اردوهای شبانه روزی است چون برپایی اینگونه ارودها، در کسب آمادگی کشتی‌گیران تاثیر مثبتی دارد.

علیپور خاطرنشان کرد: به هر حال با دراختیار گذاشتن امکانات مناسب و همچنین احداث خانه کشتی در رشت، به طور حتم این رشته ورزشی پرطرفدار پیشرفت بیشتری در گیلان خواهد داشت و کشتی‌گیران بیشتری از این استان می‌توانند در مسابقات مختلف مقام آورده تا شاهد افزایش کشتی‌گیران گیلانی در تیمهای ملی باشیم.      

نیاز مبرم رشت به احداث خانه کشتی

رشت تنها مرکز استان در کشور است که فاقد خانه کشتی است که این امر یک معضل و کمبود بزرگ برای این شهر پرجمعیت و ورزش‌خیز محسوب می‌شود اما مسئولان کشتی استان گیلان معتقدند که در صورت دراختیار گذاشتن زمین در رشت، صرف مدت یکسال خانه کشتی احداث خواهند کرد.

امیر رضی‌زاده رئیس هیات کشتی استان گیلان در خصوص امکانات و زیرساختهای این رشته در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اولین اقدام ما احداث خانه کشتی در بندرانزلی بود که توانستیم آن را احداث کنیم و همچنین یک سالن دیگر را در این شهرستان به تشک کشتی تجهیز کردیم.

وی گفت: از سوی دیگر سالن ورزشی شهید رجایی رشت که به دلیل بارش برف چند سال پیش خسارت فراوانی دیده و تمرینات در آن تعطیل بود را مرمت و تعمیر کردیم و هم اینک به پایگاه قهرمانی کشتی تبدیل شده و می توانیم تمرینات را در این سالن انجام دهیم.

کُشتی گیلان محروم از زیرساختهای مناسب

وی ادامه اد: همچنین از سوی مسئولان فدراسیون کشتی اعلام شد که اگر از سوی اداره ورزش گیلان زمین و مکان مناسبی در اختیار هیات کشتی این استان قرار گیرد، خوابگاه مناسبی در مرکز این استان برای تیمهای ملی کشتی ایران احداث می شود تا پایگاه مناسبی در همجواری پایتخت بنا شود و می توان اردوهای تیمهای ملی کشتی را در گیلان میزبانی کرد.  

توان میزبانی مسابقات بین المللی مهمتری را داریم

رئیس هیات کشتی استان گیلان در ادامه به برگزاری مسابقات بین المللی جام شاهد در رشت اشاره و بیان کرد: پس از حدود چهل سال گیلان میزبان رقابتهای کشتی شد و آن هم رقابتهای بین‌المللی جام شاهد در رشت برگزار شد.

رضی زاده خاطرنشان کرد: در این دوره از مسابقات علاوه بر حضور کشتی گیران فرنگی کار زبده رده سنی جوانان ایران، کشتی‌گیران تیم های ملی ارمنستان و جمهوری آذربایجان نیز حضور یافتند که خوشبختانه این مسابقات در سطح کیفی مناسبی برگزار شد.

وی اظهار کرد: برای میزبانی مسابقات، هرینه های مختلفی انجام می شود که بعضی از این هزینه ها، با توجه به اینکه در سالن غیر اختصاصی کشتی برگزار شد، هزینه های سنگینی را به دوش هیات کشتی گیلان گذاشت.

با توجه به نظرات مسئولان هیات کشتی گیلان، احداث خانه کشتی در رشت یکی از ضروری‌ترین اقداماتی است که باید در آینده نزدیک انجام شود و همچنین احداث خوابگاه تیمهای ملی نیز، می تواند باعث گسترش و توسعه این رشته زیبا و پرطرفدار در استان گیلان باشد.

این در حالی است که مسئولان اداره ورزش و جوانان گیلان نیز مترصد دراختیار گذاشتن زمین و مکان مناسبی برای احداث خانه کشتی در رشت هستند و همچنین یکی دیگر از اقدامات مهم این اداره می تواند تهیه مکان مناسبی برای احداث خوابگاه تیمهای ملی کشتی در مرکز گیلان باشد.

مسابقات کشتی فرنگی بین‌المللی جام شاهد گرامیداشت شهید حسن عشوری از روز پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت با حضور ۲۰۰ کشتی‌گیر رده سنی جوانان از ایران و کشورهای ارمنستان و جمهوری آذربایجان به مدت ۲ روز و در ۱۰ وزن در مجموعه ورزشی ۶ هزارنفره شهدای رشت برگزار شد.

در پایان این رقابتها، تیم کشتی فرنگی جوانان ایران با کسب ۲۳۰ امتیاز مقام قهرمانی این دوره از مسابقات را کسب کرد، تیم ارمنستان با کسب ۱۵۷ امتیاز در مکان دوم رقابتهای کشتی فرنگی بین‌المللی جام شاهد قرار گرفت و تیم جمهوری آذربایجان نیز با کسب ۵۸ امتیاز سوم شد.

درباره ی nkpf5r58987

مطلب پیشنهادی

اولین واکنش رنار پس از تمدید قرارداد با عربستان/ آمده‌ام که اینجا بمانم

به گزارش ایرنا، تیم فوتبال عربستان با سرمربیگری هروه رنار، موفق شد در گروهی که …