کلهر: پرداخت پاداش‌ها و واگذاری سرخآبی‌ها اقدام مهم دولت در ورزش بود

سینا کلهر روز جمعه این اظهارات را در نخستین گفت و گوی اختصاصی با ایرنا در ۱۴۰۱ عنوان کرد و گفت: حمایت جدی از ورزش قهرمانی یکی از مهمترین مولفه‌های دولت سیزدهم بود که اتفاق افتاد. اما همانگونه که به ورزش حرفه‌ای و قهرمانی توجه می‌شود انتظار می‌رود به همان میزان به ورزش همگانی و ابعاد فرهنگی آن در بخش مالی و مطالبه‌گری بیشتر حمایت شود.

وی سپس به فعالیت پنج ماهه معاونت فرهنگی و توسعه ورزش همگانی در آغاز فعالیت دولت سیزدهم اشاره کرد و اظهار داشت: پنج ما فعالیت کاری در معاونت فرهنگی و همگانی، تلاش برای تحول بدون اعتبارات و حمایت‌های مالی بود. در این پنج ماه در تنگنای اعتبارات بودیم زیرا بخش فرهنگی، همگانی و روستایی در مقایسه با بخش قهرمانی در اولویت بعدی قرار داشت و اگر اعتباراتی تخصیص یافته بود در آن بخش صرف شد. با این حال ناامید نشدیم چرا که اولین سال فعالیت دولت سیزدهم بود و با توجه به انرژی جوانی و با دست خالی در هر سه حوزه فعالیت خود را دنبال کردیم.

جامی با نگاه تحول در رفع محرومیت از روستاها

معاون وزیر ورزش می‌گوید: در سه حوزه فرهنگی، همگانی و روستایی اقدام راهبردی را در دستور کار قرار دادیم. نخست در بخش روستایی جام پرچم را با شعار هر روستا یک تیم ورزشی آغاز کردیم که تاکنون بیش از یک‌هزار تیم از روستاهای کشور برای شرکت در این رویداد ثبت نام کردند و پیش بینی می‌شود بین یکصد تا ۲۰۰ هزار نفر شرکت کننده داشته باشیم.

کلهر درباره این جام توضیح بیشتری می‌دهد که اگر این رویداد برگزار شود برای نخستین بار بزرگترین جمعیت سازمان یافته ورزش کشور را در روستاها شاهد هستیم و امیدواریم با حمایت‌های دولت اعتبار لازم برای این بخش فراهم شود. البته دستاورد این جام اعزام قهرمان این دوره از رقابت‌ها به رویداد جهانی مینی فوتبال، شناسایی استعدادها و معرفی به بخش باشگاهی است که اگر این فرایند طی شود، تحول جدی در رفع محرومیت و تبعیض از روستاها رخ خواهد داد.

وی اضافه کرد: بعد از قرعه‌کشی جام پرچم در عید فطر، مسابقات طی سه ماه برگزار خواهد شد. البته این رقابت‌ها تنها در رشته مینی فوتبال است زیرا علاقمندان این رشته با اختلاف زیاد در مقایسه با سایر رشته‌ها در صدر قرار داشت و از طرفی زیر سازی آن فراهم است. به عنوان نمونه کرمانشاه با معرفی ۴۲۰ تیم در صدر قرار دارد که از این تعداد ۱۵۰ تیم در بخش زنان است. این رویداد در رده سنی ۱۵ سال به بالا و در ۲ بخش زنان و مردان برگزار خواهد شد.

طرح همیار تندرستی در بخش همگانی

معاون وزیر ورزش در بخش دیگری از این گفت و گو به دومین اقدام راهبردی این معاونت در بخش ورزش همگانی پرداخت و گفت: مهمترین طرح در دست اقدام همیار تندرستی با مشارکت وزارت خانه‌های ورزش و آموزش و پرورش است که در این طرح  دانش آموزان و خانواده پیشران آن هستند و اگر از ۱۵ میلیون دانش‌آموز  ۵۰ درصد را با خانواده‌ها فعال کنیم اتفاق مهمی در رفع فقر حرکتی رخ خواهد داد. 

کلهر به بخش فرهنگی هم گریزی زد و می‌گوید: محور این بخش فتوت و جوانمردی است و مهمترین اقدام برگزاری دوره به نام اخلاق حرفه‌ایی است که معاونت فرهنگی با ورزشکاران در سه محور شخصیت ورزشکار، سفیر فرهنگی و حضور در محیط بین‌المللی و مسئولیت اجتماعی برگزار می‌کند و نتیجه آن شناسایی چهره‌های دارای روحیه فتوت و جوانمردی به عنوان الگوست.

تشکیل کارگروه شورای فرهنگ عمومی 

کلهر که عضو هیات علمی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی است در بخش سوم این گفت و گو درباره برنامه فرهنگی این معاونت برای بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ هانگژو، بازی‌های کشورهای اسلامی و المپیک ۲۰۲۴ پاریس گفت: برنامه‌های فرهنگی در گذشته به کمیته ملی المپیک واگذار شده است، هرچند رویکرد ما تعاملی است اما معتقدیم سیاستگذاری برعهده وزارت ورزش است  به همین منظور برای جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و سایر رویدادهای امسال، کمیته‌ای را در شورای فرهنگ عمومی با محوریت وزارت ورزش و معاونت فرهنگی تشکیل دادیم که مسئولیت آن را  برعهده دارم و قرار است از ظرفیت سایر  وزارت‌خانه‌ها برای حضور فعال‌تر استفاده کنیم. ایده مورد نظر نیز ماهیت ورزشکاران به عنوان سفیر فرهنگی است و اعتقاد داریم ورزشکار تنها برای رقابت حاضر نمی‌شوند بلکه با خود حامل فرهنگ ایران و ترویج آن هستند. نقطه کانونی ما ورزشکاران به عنوان فعال فرهنگی هستند و همچنین برای سکوها و اعزام تماشاگران هم  از نوع شعار و نحوه حضور برنامه داریم که قرار در شورای فرهنگ عمومی نهایی شود.

پهلوانان ناشناخته معرفی می‌شوند

معاون وزیر ورزیر ورزش درباره مهمترین برنامه این معاونت در آغاز سال ۱۴۰۱ گفت: برنامه خود را در بخش روستایی با جام پرچم، در بخش فرهنگی با معرفی پهلوانان ناشناخته و معرفی مربیان فرهنگی و در همگانی با طرح همیار تندرستی آغاز می‌کنیم. البته مهمترین اقدام در بخش همگانی همان طرح همیار تندرستی است که در کنار آن چند اتفاق می‌افتد که معطوف بر نوجوانان، زنان خانه‌دار و سالمندان است.

درباره ی nkpf5r58987

مطلب پیشنهادی

اولین واکنش رنار پس از تمدید قرارداد با عربستان/ آمده‌ام که اینجا بمانم

به گزارش ایرنا، تیم فوتبال عربستان با سرمربیگری هروه رنار، موفق شد در گروهی که …