تاریخ‌سازی سوئیس و خلق شگفتی دوم در یورو؛ قهرمان جهان حذف شد

به گزارش ایرنا، تیم‌های فرانسه و سوئیس از ساعت ۲۳:۳۰ دقیقه در چارچوب مرحله یک هشتم نهایی رقابت‌های جام ملت‌های اروپا در شهر بخارست رومانی به مصاف یکدیگر رفتند که در پایان تیم سوئیس موفق شد در ضربات پنالتی با نتیجه ۵-۴ از سد حریف خود بگذرد و دست به کار بزرگی بزند. این مسابقه در ۱۲۰ دقیقه با نتیجه مساوی سه بر سه به اتمام رسیده بود.

نیمه نخست این مسابقه فقط یک گل داشت و زننده آن گل هم کسی نبود جز هریس سفروویچ. مهاجم بلند بالای سوئیس ارسال از سمت چپ استیون زوبر را در دقیقه ۱۵ به تور هوگو لوریس چسباند و نیمه نخست را به سود تیم ولادیمیر پتکوویچ تمام کرد.

تاریخ‌سازی سوئیس و خلق شگفتی دوم در یورو؛ قهرمان جهان حذف شد

در نیمه دوم فرانسه تغییراتی را در ترکیب و آرایش خود به وجود آورد اما این سوئیس بود که در دقیقه ۵۵ به پنالتی رسید ولی این پنالتی با مهار زیبای هوگو لوریس روی ضربه ریکاردو رودریگز همراه شد و خروس‌ها با روحیه‌ای که از این سیو گرفتند کامبک فوق‌العاده‌ای به بازی داشتند. کریم بنزما در متن این بازگشت بود و موفق شد در ۲ دقیقه و حدفاصل دقایق ۵۷ تا ۵۹ ۲ گل به ثمر برساند و قهرمان جهان را پیش بیاندازد. در دقیقه ۷۵ پول پوگبا با یک شوت سرکش و غیر قابل مهار فاصله را ۲ برابر کرد و تیم دیدیه دشام را در آستانه پیروزی قرار داد اما این پایان ماجرا نبود.

هریس سفروویچ با یک ضربه سر دیگر و این بار از روی ارسالی که از سمت راست صورت گرفت فلاصله را به حداقل رساند و خودش را در جام سه گله کرد. تلاش تیم سفیدپوش برای رسیدن به گل سوم بیش از پیش شد و در دقیقه ۹۰ ماریو گاورانوویچ، بازیکن تعویضی سوئیس کار را با یک شوت فوق‌العاده به تساوی سه بر سه رساند تا سناریوی بازی کرواسی و اسپانیا در ۹۰ دقیقه عینا تکرار و همه چیز به ۲ وقت اضافه ۱۵ دقیقه‌ای کشیده شود.

تاریخ‌سازی سوئیس و خلق شگفتی دوم در یورو؛ قهرمان جهان حذف شد

در ۱۵ دقیقه نخست شاهد اتفاق خاصی نبودیم و گلی رد و بدل نشد. در نیمه دوم اوقات اضافه هم ماجرا به همین منوال سپری شد. فرانسه حملات جسته گریخته‌ای را طراحی کرد ولی هیچکدام ثمری نداشت. سوئیس هم با اضافه کردن یک مدافع در پی حفظ نتیجه بود که به هدف خود رسید و سرنوشت این مسابقه جذاب به ضربات پنالتی کشیده شد.

پنالتی اول را گاورانوویچ برای سوئیس زد که این ضربه بر خلاف جهت حرکت لوریس به گل تبدیل شد. در سوی مقابل پول پوگبا زننده اولین پنالتی نایب قهرمان یورو ۲۰۱۶ بود که ضربه ستاره منچستریونایتد به زیبایی با ارتفاع بالا و بر خلاف جهت حرمت یان سومر به تور چسبید تا همه چیز در ضربات پنالتی برابر آغاز شود. فابین شار، دیگر بازیکن تعویضی سوئیس زننده پنالتی دوم سفیدپوشان بود و موفق شد توپ و لوریس را به ۲ جهت مختلف بفرستد و تیمش را پیش بیندازد. اولیویه ژیرو، ستاره کهنه‌کار فرانسه برای به تساوی کشانده بازی پشت توپ قرار گرفت و به راحتی نتیجه را ۲-۲ کرد.

مانوئل آکانجی، مدافع تیم دورتموند سومین بازیکن سوئیس بود که برای زدن پنالتی آماده شد. ضربه این بازیکن هم با یک مکث به کنج دروازه رفت و لوریس موفق به مهار آن نشد. مارکوس تورام جوان و تعویضی، سومین پنالتی‌زن تیم دشان بود. ضربه این بازیکنم هم تبدیل به گل شد ولی یان زومر، برای اولین بار جهت توپ را تشخیص داد. روبن وارگاس برای زدن پنالتی چهارم سوئیس آمد. ضربه این بازیکن راست پا با وجود حرکت خوب لوریس و برخورد توپ با دستش به تور چسبید و سوئیس بازهم از حریف خود پیش افتاد. پرسنل کیمپمبه، مدافع فرانسه برای به کشاندن کار پشت توپ قرار گرفت. ضربه این بازیکن با وجود حرکت خوب گلر سوئیس به گل تبدیل شد و نتیجه ۴-۴ مساوی شد.

آدمیر مهمدی، بازیکن باتجربه سوئیس زننده پنالتی پنجم تیم پتکوویچ بود. شماره ۱۸ سوئیس به خوبی توپ را وارد دروازه فرانسه کرد تا نهمین پنالتی در ضیافت پنالتی‌ها وارد دروازه شود. کیلیان امباپه برا زدن پنالتی دهم آماده شد. ضربه این فوق ستاره سوئیسی به وسیله یان زومر مهار شد و سوئیس با شکست ۵-۴ فرانسه در ضربات پنالتی به دور یک چهارم نهایی صعود کرد و دومین شگفتی بزرگ جام را خلق کرد.

سوئیس بعد از ۶۷ سال موفق شد به دور یک چهارم نهایی یک جام معتبر صعود کند و قهرمان جام جهانی ۲۰۱۸ و فینالیست یورو ۲۰۱۶ را خیلی زود از گردونه مسابقات حذف کند.

درباره ی nkpf5r58987

مطلب پیشنهادی

برد پرگل یاران «آزمون»؛ پیروزی آتالانتا با طعم صدر جدول

به گزارش ایرنا، هفته دوم لیگ قهرمانان اروپا امشب (چهارشنبه) از ساعت ۲۰:۱۵ در گروه‌های …