آنالیز داوری‌ ۲ دیدار سرنوشت‌ساز؛ اخراج، آفساید اشتباه، گل سالم و یک پنالتی سوخته

به گزارش ایرنا، با توجه به حساسیت بالای جدول و رقابت سخت و نفس‌گیر دو تیم استقلال و پرسپولیس برای تصاحب عنوان قهرمانی به نظر می‌رسید مسوولان فدراسیون فوتبال با ذکاوت و دقت بیشتری در انتخاب داوران این هفته عمل کنند و داوران نیز تصمیمات خود را با حساسیت بیشتری بگیرند اما اتفاقات این هفته و اشتباهات تاثیرگذار بازهم نشان داد که تصمیمات داوری نقش مهمی در سرنوشت تیم‌ها دارد.

آنالیز داوری‌ ۲ دیدار سرنوشت‌ساز؛ اخراج، آفساید اشتباه، گل سالم و یک پنالتی سوخته

اصفهان- ورزشگاه فولاد شهر/ پنالتی که سوخت و پرچمی که به اشتباه بالا رفت

در این هفته ذوب‌آهن در خانه پذیرای پرسپولیس بود، دیداری که شاگردان یحیی گل‌محمدی در صورت برتری، امیدها را برای رسیدن به استقلال صدرنشین و قهرمانی در لیگ را زنده نگه می‌داشتند اما آنچه در طول ۹۰ دقیقه در قضاوت این بازی رقم خورد در نتیجه تاثیر مستقیم داشت تا هواداران سرخ پوش از یک پیروزی ارزشمند محروم شوند.

پرسپولیس که در این بازی و در همان دقیقه نخست روی ارسال از جناح چپ دروازه خود را باز شده، دید برای زنده نگه داشتن امیدها، خود را به آب و آتش زد تا بتواند به جریان بازی و البته مسیر قهرمانی باز گردد اما اشتباهات داوری و اتفاقات بازی موجب شد تا ۲ امتیاز مهم این دیدار در کورس قهرمانی از دست گل محمدی و بازیکنان پرسپولیس گریخت.

نوید مظفری در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، در این باره اظهار داشت: متاسفانه در دیدار دو تیم ذوب‌آهن و پرسپولیس شاهد اشتباهاتی بودیم که در روند بازی تاثیر داشت. در دقیقه ۸۵ این دیدار خطای بازیکن ذوب‌آهن روی بازیکن پرسپولیس باید با اعلام ضربه پنالتی همراه می‌بود که داور این صحنه را ندید. در دقیقه ۷۵ این دیدار هم کمک‌داور به اشتباه حرکت و حمله تیم پرسپولیس را آفساید اعلام کرد که با این شرایط دو موقعیت از این تیم گرفته شد.

وی ادامه داد: در مورد وقت‌های اضافه این بازی هم باید بگویم که با توجه به روند اتفاقات دیدار باید وقت‌های بیشتری گرفته می‌شد که این مساله رعایت نشد. 

آنالیز داوری‌ ۲ دیدار سرنوشت‌ساز؛ اخراج، آفساید اشتباه، گل سالم و یک پنالتی سوخته

تهران – ورزشگاه آزادی/ بازیکن استقلال باید اخراج می‌شد اما گل درست بود

در دیگر دیدار مهم و سرنوشت‌ساز شب گذشته استقلال از شهرخودرو پذیرایی کرد. تیم صدرنشین فرهاد مجیدی با توجه به اشراف و اطلاع از نتیجه بازی رقیب سنتی خود با آرامش بیشتری در ورزشگاه آزادی و برابر هواداران پرشور خود به زمین رفت. در آن سوی میدان نیز شهرخودرو که با ۱۵ امتیاز در قعر جدول و در خطر سقوط قرار داشت، تنها به دنبال کسب امتیاز و فرار از انتهای جدول بود.

در این خصوص هم نظر نوید مظفری را جویا شدیم. وی با اشاره به دیدار استقلال و شهرخودرو گفت: در دقیقه ۴۶ این بازی، بازیکن آبی‌پوش باید اخراج می‌شد و استقلال باید در ادامه با یک بازیکن کمتر این بازی را دنبال می‌کرد اما داور این صحنه را ندید.

وی در مورد صحنه‌ای که منجر به گل استقلال شد، تاکید کرد: در دقیقه ۸۸ هیچ خطایی صورت نگرفت و گلی که آرمان رمضانی زد کاملا درست بود. تصمیم داور در این صحنه مشکلی نداشت البته در دقیقه ۷۲ و در محوطه جریمه استقلال هم صحنه‌ای وجود داشت که برخی اعتقاد به پنالتی داشتند، اما در این صحنه اتفاقی رخ نداد و تصمیم داور مطابق با قانون بود.  

کدام تیم از پیچ و خم جاده قهرمانی به سلامت عبور خواهد کرد؟

۴ هفته تا پایان لیگ فرصت داریم؛ یعنی ۱۲ امتیاز که با توجه به تجربه و اتفاقات فوتبالی این احتمال می‌رود که شاهد تغییراتی در صدر جدول باشیم هرچند با توجه به روند خوب استقلال و مشکلات پرسپولیس در این فصل، احتمال آن خیلی کم است و شاید تنها یک معجزه بتواند صدر جدول را دستخوش تغییر کند. 

در هفته بیست‌وهفتم سرخابی‌های تهران برابر دو حریف قدرتمند به میدان خواهند رفت. شاگردان فرهاد مجیدی کیلومترها دور از پایتخت باید برابر شاگردان جواد نکونام صف‌آرایی کرده و به مصاف فولاد بروند. سرخپوشان تهرانی نیز پس از کش و قوس‌های فراوان در نهایت در سیرجان از طلایی پوشان پذیرایی خواهند کرد چراکه این دیدار با رای کمیته انضباطی باید در زمینی بی‌طرف برگزار شود. 

هر دو تیم در این هفته کار بسیاری سختی پیش رو دارند. با این شرایط دور از تصور نیست که سرخابی‌ها امتیاز از دست بدهند و لغزش هر کدام بی شک فرصتی ایده‌آل برای تیم دیگر است. در این هفته استقلال در ساعت ۱۹:۴۵ و پرسپولیس در ساعت ۲۱:۱۵ دقیقه برابر حریفان خود صف‌آرایی خواهند کرد. 

در هفته بیست‌وهشتم، تراکتور پذیرای پرسپولیس است و استقلال از آلومینوم اراک پذیرایی می‌کند. هر چند تراکتور در میانه‌های پائینی جدول است اما نباید از ظرفیت و توانایی نماینده تبریز غافل شد، ساعتی بعد آبی‌پوشان تهرانی از نماینده اراک پذیرایی خواهند کرد، این دیدار به نوبه خود می‌تواند زیبایی‌های خاص خود را داشته باشد و باید منتظر ۹۰ دقیقه جذاب و تماشایی در این بازی بود.

در این هفته شاگردان یحیی گل محمدی در شرایطی به مصاف تراکتور می‌روند که حریف روند بازی و نتیجه این دیدار را تحت نظارت خود دارد چراکه شاگردان یحیی از ساعت ۱۹ به زمین می‌روند اما استقلالی‌ها از ساعت ۲۱:۱۵ دقیقه در آزادی باید از حریف خود پذیرایی کنند.

بازی‌های هفته بیست‌ونهم به صورت هم‌زمان و از ساعت ۲۰ آغاز می‌شود. در این هفته پرسپولیس به مصاف شهرخودرو می‌رود و استقلال در دیداری خارج از خانه رو در روی مس رفسنجان صف آرایی خواهد کرد؛ در هفته پایانی و سی‌اُم لیگ نیز استقلال پذیرای نفت مسجدسلیمان است و شاگردان یحیی گل‌محمدی در شیراز رو در روی فجرسپاسی به میدان می‌روند. 

آنالیز داوری‌ ۲ دیدار سرنوشت‌ساز؛ اخراج، آفساید اشتباه، گل سالم و یک پنالتی سوخته

وضعیت جدول و شانسی که هست، اما کم است

با توجه به دیدارهای هفته بیست‌وششم استقلال فاصله خود را با پرسپولیس به ۶ امتیاز رساند و جایگاه خود را در صدر جدول تثبیت کرد. ۳۵ گل زده و تنها ۹ گل خورده و تفاضل مثبت ۲۶+ و البته عدم باخت شاگردان فرهاد مجیدی در رقابت‌های لیگ برتر نشان می‌دهد استقلالی‌ها شناخت خوبی از خود دارند و به توانایی و ظرفیت‌هایی خود به خوبی پی‌ برده‌اند.

در آن سوی میدان پرسپولیس برخلاف لیگ‌های قبلی عملکرد خوبی در خط دفاعی نداشته که شاید بتوان مهم‌ترین دلیل آن را تغییرات عمده در خط دفاعی این تیم عنوان کرد. شاگردان یحیی گل‌محمدی ۲ گل بیشتر از رقیب سنتی خود زده‌ اما ۱۸ بار دروازه خود را بازشده دیده‌اند که این آمار برای سرخ‌پوشان تهرانی آمار قابل قبولی نیست. ۲ باخت هم در کارنامه پرسپولیس ثبت شده که اولین شکست به هفته سوم لیگ و در بازی برابر آلومینیوم اراک باز می‌گردد که در دیداری خارج از خانه یک بر صفر مغلوب شدند. دومین شکست پرسپولیس هم در هفته بیست‌ویکم رقم خورد؛ در این هفته و در ۱۵ اسفندماه پرسپولیس بازهم در دیداری خارج از خانه با دو گل نتیجه را به صنعت نفت آبادان واگذار کرد تا ۶ امتیاز مهم اینگونه از دست سرخ‌پوشان تهرانی برود و این در شرایطی بود که در پروند جنجالی گل‌گهر ۲ امتیاز به استقلال تعلق گرفت.

و یک سئوال که امیدواریم در پایان لیگ بتوانیم جواب قانع کننده‌ای برای آن داشته باشیم؛ آیا در ۴ هفته پایانی بازهم باید شاهد اشتباهات داوری باشیم؟

درباره ی nkpf5r58987

مطلب پیشنهادی

اولین واکنش رنار پس از تمدید قرارداد با عربستان/ آمده‌ام که اینجا بمانم

به گزارش ایرنا، تیم فوتبال عربستان با سرمربیگری هروه رنار، موفق شد در گروهی که …