سه شنبه 05 مرداد 17:08


جای خالی ارشاد در «جشن حافظ»

جای خالی ارشاد در «جشن حافظ»

پوشش بازیگران زن در این مراسم ورای حد تصور شبیه به سالنهای مد بود، تا جایی که برخی بازیگران با لباسهای تنگ و بدن نما به مراسم آمده بودند که شاید این صحنه‌ها را در فستیوالهای خارجی هم نمی‌توان دید.

شانزدهمین جشن حافظ امسال یک جو سیاسی خاصی برگزار شد، تا جایی که اکثر هنرمندانی روی صحنه این برنامه می‌آمدند با نشان دادن چهره‌ای اپوزیسیون از نظام فرهنگی کشور درباره برگزاری چنین جشنواره‌های، از علی معلم تشکر می‌کردند که مقابل این سیل مخالفتها یک تنه ایستاده است و این جشن را امسال برگزار کرده است.
این جشن امسال چندین برداشت مهم را در دل خود جای داده بود که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم:
 سکانس اول
جشن حافظ امسال به گونه‌ای برنامه ریزی شده بود که نشان داده شود که برخی از مقامات و مسئولان دولتی در عرصه فرهنگ از برگزاری چنین جشنواره‌های که به صورت خصوصی برگزار می‌شود حمایت نکرده و با سختگیریها روز به روز سعی می‌کنند تا این سبک جشنها را منحل کنند.
تا جایی که حتی یک مسئول فرهنگی از وزارت ارشاد و سازمان سینمایی دعوت نکردند که این موضوع جای تأمل بسیاری داردـ اینکه چرا در تالار وحدت، جشنی به این بزرگی در سینما و فرهنگ کشور برگزار می‌شود اما حتی یک مسئول فرهنگی هم به جشن دعوت نمی‌شودـ تنها شخصیت سیاسی این جشن حجت الاسلام محمدعلی زم بود که وی هم در حال حاضر سیاسی محصوب نمی‌شود.سکانس دوم
برنامه ریزی این مراسم دچار مشکلات بسیاری بود، تا جایی که تمام مهمانان این جشن ساعت 19 و 30 در مکان برگزاری مراسم حضور داشتند اما این جشن با تاخیر بسیار زیادی ساعت 21 و 30 دقیقه آغاز شد و تا حدود ساعت 3 بامداد ادامه داشت.
سکانس سوم
پوشش بازیگران زن در این مراسم ورای حد تصور شبیه به سالنهای مد بود، تا جایی که برخی بازیگران با لباسهای تنگ و بدن نما به مراسم آمده بودند که شاید این صحنه‌ها را در فستیوالهای خارجی هم نمی‌توان دید.
سکانس چهارم
نکته دیگر این جشن تقدیر از عناصر طاغوتی در کلیپی بود که به نمایش در آمد و باعث شد که همه حاضران در جشن برای آنها دست بزنند.
اصل جشن حافظ بررسی آثار سینما و تلویزیون و جوانان پرتلاش در این عرضه است، نه نبش قبر از دوران  طاغوت.
سکانس پنجم
اصلی‌ترین نکته جشن حافظ امسال توصیفات اغراق آمیز برخی بازیگران سینما و تلویزیون از عباس کیارستمی است. همه ما می‌دانیم که عباس کیارستیمی چهره‌ای شناخته شده در عرصه ساخت فیلم در جهان است، اما این که وی سینمای ایران را بنیان نهاد است شاید کلمه‌ای بسیار اغراق آمیز باشد.
نشان عباس کیارستمی هم علی معلم امسال به جشن خود اضافه کرده است و آن را به یک جوان داد، در این جشن یکی از بزرگ نمایی‌های کیارستمی بود و قرار است در سالهای آینده ادامه یابد. کیارستمی شخصیت بزرگی در سینمای جهان بود اما اسطوره سینمای ایران نبود.سکانس آخر
جشن حافظ امسال در حالی برگزار شد که در با وجود آثار سینمای و تلویزیونی حرفه‌ای در عرصه دفاع مقدس، هیچکدام کاندیدای دریافت جایزه‌ها این جشنواره نشدند، حتی فیلم باردیگارد هم که کاندیدای بخش موسیقی بود هم جایزه دریافت نکرد.
این بی‌توجهی شاید ریشه از دیدگاه سیاسی باشد که بر این جشن حکم فرما است.

گزارشگر: حسین فصیح
انتهای پیام/
chapta
آخرين اخبار
اخرین عناوین
صوت و فیلم
 
عکس های برگزیده