شنبه 08 خرداد 11:20


تخریب «ادبیات فارسی» توسط برخی رسانه‌ها
استاد علوم ارتباطات دانشگاه علامه‌طباطبائی مطرح کرد:

تخریب «ادبیات فارسی» توسط برخی رسانه‌ها

یکی از اساتید علوم ارتباطات گفت: مهم‌ترین وظیفۀ صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران حفظ و صیانت از زبان، فرهنگ و ادبیات جامعه است ولی به جای اینکه مثبت عمل کند و کمکی به بهبود این مسئله داشته باشد در بسیاری از موارد این مسئله را مورد توجه قرار نمی‌دهد.

به گزارش فاطر نیوز به نقل از «انجمن صنفی خبرنگاران و روزنامه‌نگاران ایران» علیرضا حسینی پاکدهی استاد علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی در خصوص رسانه و تأثیرات آن بر فرهنگ جامعه کنونی اظهار کرد:متأسفانه در حال حاضر شاهد یک نوع آشفتگی، سردرگمی، بی‌عنایتی و بی‌توجه‌ای از سوی مطبوعات و رسانه‌ها بخصوص رسانه‌های جدید در عرصه نوشتار، مسائل ادبی و فرهنگی هستیم که می‌تواند بسیارآسیب‌رسان باشد و به جای اینکه وضعیت فرهنگی و ادبی جامعه را  بهبود ببخشد موجب تخریب و به اصطلاح سیر نزولی جامعه می‌شود.

 
وی افزود: اگر رسانه‌ها درست و دقیق عمل کنند و زبان را در شکل معیار، مناسب و منطقی بکار ببرند، می‌توانند ضمن اینکه اطلاع رسانی ، آگاهی بخشی، کار سرگرمی  و دیگر وظایف خود را انجام می‌دهند، در حیطه آموزش زبان و بهبود، پیشرفت‌، رشد و توسعه زبان مؤثر باشند و مؤثر عمل کنند.پاکدهی تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین وظایف صدا و  سیمای جمهوری اسلامی ایران حفظ و صیانت از زبان و فرهنگ و ادبیات جامعه است ولی به جای اینکه مثبت عمل کند و کمکی به بهبود این مسئله داشته باشد در بسیاری از موارد این مسئله را مورد توجه قرار نمی‌دهد.
 
وی با اشاره به این که  صدا و سیما یک رسانه جمعی ا‌ست و به واسطه  صوت و تصویری و در دسترس همگان بودن، جذابیت و تأثیر گذاری بیشتری را به نسبت دیگر رسانه‌ها دارد بیان کرد: صدا و سیما اگر مثبت عمل کند می‌تواند بسیار موثر باشد ولی متأسفانه شاهد آن هستیم که بیشتر به صورت منفی عمل می‌کند و این مسئله به آشفتگیهای ادبیاتی جامعه بیشتر دامن می‌زند.
 
حسینی پاکدهی گفت: به عنوان مثال در زیرنویس خبرهایی که از تلوزیون پخش می‌شود اغلب کلمات به صورت متعارض و به دو گونه متفاوت نوشته می‌شوند یعنی زیر نویسها در خبر اول به یک شکل و در خبر بعدی به شکل دیگری نوشته می‌شوند.
 
وی در ادامه دربارۀ اینکه چه کسانی می‌توانند در بهبود فضای فرهنگی جامعه نقش داشته باشند بیان کرد:در مرحله اول خود خبرنگاران و نویسندگان باید به اهمیت این مسئله پی ببرند و این ضرورت را احساس کنند و قبول کنند که باید قوانین نوشتاری و ادبیات را رعایت کنند.
 
وی تصریح کرد: از طرف دیگر موسسات آموزشی از قبیل دانشگاه‌ها، معلمان و... باید این ضرورت را برای دانشجویانی که تربیت می‌کنند به وجود بیاورند.
 
وی افزود: . همچنین برخی موسسات از جمله فرهنگستان زبان و ادبیات جمهوری اسلامی ایران، که وظیفه اصلی آنها حفظ و صیانت از زبان و فرهنگ و ادب یک جامعه است باید برای بهبود وضعیت ادبیات جامعه برنامه‌هایی داشته باشد. این نهاد باید در نهایت وسواس و دقت نظر این وظیفه را انجام بدهد و عقب افتادگیها و سستیهایی که در این زمینه وجود دارد را جبران کند.
 
حسینی پاکدهی به نقش شبکه‌های اجتماعی و ادبیات محاوره‌ای بر ادبیات فارسی اشاره کرد و گفت: متأسفانه ما از تکنولوژیها بهره می‌گیریم ولی به جای استفاده درست از آنها در ابعاد مختلف زندگی آنها را در جهت‌هایی استفاده می‌کنیم که موجب تخریب زمینه‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و... می‌شوند.
 
وی یکی از دلایل اختصار نویسی در رسانه‌های اجتماعی را عامل سرعت-کمبود زمان- عنوان کرد و گفت: این شرایط زمینه اغلاط فاحشی را ایجاد کرده است و چون مدام این غلطها توسط کاربران تکرار می‌شود، تبدیل به عادت شده و بدترین ضربه را به فرهنگ و ادبیات جامعه وارد می‌کند. بنابراین کاربران باید در این زمینه بسیار هوشیار باشند.
 
انتهای پیام/


رسانه     حسین پاکدهی     استاد علوم ارتباطات                                


chapta
آخرين اخبار
اخرین عناوین
صوت و فیلم
 
عکس های برگزیده