یکشنبه 22 فروردين 14:21


آینده اکنون آغاز می‌شود
هرالد کروگر، مدیرعامل و رئیس هیات مدیر BMW:

آینده اکنون آغاز می‌شود

شرکت خودرو سازی BMW در مراسم صدمین سالگرد تاسیس خود از خودروی جدید و مفهومی خود به نام BMW Vision Next 100 رونمایی کرد.

به گزارش فاطر نیوز به نقل از «مد آنلاین» آدریان فان هویدونک، رئیس بخش طراحی شرکت بی ام و درباره این مدل مفهومی می‌گوید: «اگر در مقام طراح بتوانید چیزی را تصور کنید، احتمال زیادی دارد که در آینده آن تصور به واقعیت تبدیل شود. لذا هدف ما در تولید مدل مفهومی BMW Next Vision 100 رسیدن به سناریویی برای آینده بود که مردم با آن ارتباط برقرار کنند.»

این خودروی مفهومی دارای 800 مثلث متحرک است که در صفحه ابزار و روی صفحه‌های کناری داخل و خارج خودرو جاسازی شده‌اند. این مثلث‌های تغییر شکل‌دهنده که شرکت بی ام و آنها را هندسه زنده می‌نامد، با حرکت خود به خودرو امکان می‌دهند تا با راننده ارتباط برقرار کند. مثلا وقتی خطری در جاده تشخیص داده می‌شود این مثلث‌ها با کنار هم قرار گرفتن، خطوطی قرمز برای هشدار به وجود می‌آورند.
 
شرکت بی ام و در بیانیه‌ای که برای رونمایی از این مدل خودرویی منتشر کرده است، توضیح می‌دهد: «این (مثلث‌ها) راننده را به نوعی ارتباط دارای پیش آگاهی وارد می‌کنند که در آن سیگنال‌های نوآورانه ما، یک رخداد زنده و نزدیک را پیش‌بینی می‌کنند. هرچند در حال حاضر دشوار است تصور کنیم که صدها مثلث طوری هماهنگ‌ شوند که یک هندسه زنده بوجود آید اما در سال‌های آینده مسلما امکان آن فراهم شده و به یکی از روندهای استاندارد در تولید خودرو تبدیل خواهد شد.»
شرکت بی ام و معتقد است با وجود توسعه فناوری‌ خودروهای بدون راننده، انسان در آینده باز هم به رانندگی خواهد پرداخت و لذا مدل مفهومی این شرکت مجهز به هر دو شکل رانندگی است که با نام‌های «شتاب» و «راحتی» در این خودرو گنجانده شده‌اند.
 
در حالت «شتاب (Boost) » راننده کنترل خودرو را در اختیار خواهد داشت. در این حالت صندلی راننده و فرمان به شکلی تغییر مکان می‌دهند که راننده بتواند دید بهتری نسبت به بیرون داشته باشد و کنسول وسط خودرو نیز طوری قرار می‌گیرد که انتخاب گزینه‌های مختلف تنظیمات خودرو از طریق کنترل با اشاره، ساده‌تر شود. در این حالت کل شیشه جلوی خودرو به یک صفحه نمایش تبدیل شده و بهترین مسیر رانندگی، سرعت و دیگر اطلاعات را به راننده منتقل می‌کند.

شرکت بی ام و در بیانیه خود می‌گوید: «این فناوری‌ها به‌جای آنکه به رانندگی با سرعت بالاتر منجر شود، به رانندگی بهتر منتهی می‌شود. مثلا در هوای مه‌آلود، راننده می‌تواند از اطلاعاتی مانند خودروهای در حال نزدیک شدن، حتی پیش از دیدن آنها، مطلع شود.»
در حالت «راحتی (Ease)» فرمان خودرو جمع شده و کنسول وسط به کنار خودرو رفته و امکان درازکش شدن صندلی راننده را فراهم می‌کند. در این حالت صفحه نمایش ایجاد شده روی شیشه جلو، به مسافران امکان فعالیت‌هایی مانند مرور اینترنت، تماشای فیلم یا بارگذاری مطلب در رسانه‌های اجتماعی را خواهد داد.

این شرکت درباره این توانایی خودروی مفهومی خود می‌گوید: «بسته به حالت انتخاب برای رانندگی، تمرکز خودرو تغییر می‌کند و از تمرکز بر اطلاعات رانندگی در حالت شتاب، به تمرکز بر محیط اطراف و مناظر در حالت راحتی تغییر می‌کند و مثلا مناظر و ساختمان‌های جذابی که در حال عبور از آنها است را به مسافران نشان می‌دهد.»

چراغ‌های جلو عقب خودرو بسته به حالت انتخابی برای رانندگی تغییر شکل داده و به نوعی به رانندگان دیگر و عابران پیاده هشدار می‌دهند. در این خودرو همچنین یک دستیار دیجیتالی برای راننده در نظر گرفته شده است که داده‌های مربوط به عادات رانندگی راننده را جمع‌ آوری و تفسیر کرده و بر اساس آنها یادگیری می‌کند. این دستیار که در وسط داشبورد قرار گرفته است بعد از چند سفر آنقدر درباره عادات راننده می‌آموزد که دیگر کارهای روتین را خودش بصورت خودکار انجام می‌دهد.
شرکت بی ام و یک نمونه اولیه از این مدل مفهومی را ساخته است تا شکل آن در واقعیت را نشان دهد. بدنه خارجی خودرو به رنگ مسی بوده و دارای چرخ‌هایی بزرگ است که از بدنه بیرون زده‌اند. حسگرهای این خودرو نزدیک شدن مالک را تشخیص داده و درها بصورت خودکار رو به بالا باز می‌شوند.

 

طراحان این مدل برای بدنه خارجی خودرو از فیبر کربن و برای طراحی‌های داخلی از مواد بازیافتی و تجدیدپذیر استفاده کرده‌اند. بخش طراحی شرکت بی ام و در توضیحی می‌گوید: «در آینده انتخاب مواد به یکی از مسایل مهم روند طراحی و تولید تبدیل خواهد شد. به مرور زمان، مواد جدید دیگری نیز به این ترکیب اضافه شده و امکان شکل‌گیری و ظهور خودروهای متفاوتی را فراهم خواهند کرد.»

شرکت بی ام و در این مراسم که به مناسب صدمین سال فعالیتش برگزار کرده بود همچنین چشم‌اندازی را برای شرکت‌های مینی، رولز رویس و بی ام و موتارد رونمایی کرد که همگی از زیرمجموعه‌های این گروه خودروسازی هستند.

 


بی ام و     BMW Vision Next 100     طراحی مدرن                                


chapta
آخرين اخبار
اخرین عناوین
صوت و فیلم
 
عکس های برگزیده